Transport zwłok z zagranicy - współpraca

Zakłady Pogrzebowe w Polsce, Usługi Pogrzebowe w Polsce - wszystko w jednym Miejscu

Najpierw msza, potem kremacja. Kościół chce zmienić pogrzebowe zwyczaje

Jeżeli msza pogrzebowa, to ciało ma być w trumnie. Kremować można dopiero potem. Od października zwyczaje pogrzebowe w Polsce muszą się zmienićZakłady Pogrzebowe, Firmy Pogrzebowe, Domy Pogrzebowe w Polsce

Taką informację ksiądz z kościoła św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie przekazał wiernym po ostatniej mszy w niedzielę. W innych kościołach księża też o tym mówią. - Powiedział, że Watykan już zdecydował, jak ma wyglądać pogrzeb z kremacją - mówi parafianka z Częstochowy. - Ucieszyłam się, bo nasz proboszcz niechętnie się zgadzał na takie pogrzeby. Trzy lata temu umarł mój ojciec. Chciał być skremowany, mimo to ksiądz namawiał rodzinę na pogrzeb z trumną. A teraz są jasne przepisy, można się na nie powołać. Ludzie nie będą mieli problemu.

- Obawiam się, że właśnie teraz będą mieli - dodaje inna uczestniczka nabożeństwa. - Pogrzeb był jedną uroczystością, teraz rozciągnie się do dwóch dni, bo między mszą a pochowaniem na cmentarzu minie kilkanaście godzin. Na mszę przyjadą rodzina, znajomi. Ilu będzie mogło czekać do uroczystości na cmentarzu? Wybiorą jedno albo drugie.

 

Kremacja trwa od półtorej godziny do dwóch. Potem popioły są chłodzone, mielone i pakowane do urny. Całość zajmuje trzy godziny. Tyle że jest kolejka. W Łodzi kremują z dnia na dzień, podobnie w Częstochowie, dobę trzeba też czekać w Krakowie, bo ciała wozi się do Katowic. Wczoraj Wrocław miał jeszcze ostatnie wolne terminy na czwartek, Poznań - na piątek. Na bieżąco przyjmował zakład w Gdańsku.

Nie we wszystkich kościołach zapowiada się zmiany, nie wszystkie zakłady pogrzebowe o nich wiedzą.

- Słyszałem o wytycznych Kościoła w sprawie kremacji zwłok - mówi Jarosław Wydmuch, dyrektor cmentarza komunalnego w Częstochowie (piec kremacyjny działa tu od 2003 r.). - Dobrze, że to wreszcie uporządkowano. I należało się tego spodziewać: dla Kościoła wsunięcie trumny do pieca kremacyjnego jest odpowiednikiem złożenia do grobu. Jasne więc, że msza powinna się odbyć wcześniej. A nasze obyczaje będą się musiały zmienić.

Dyrektor twierdzi, że pogrzeby według nowych zasad będą dla zakładów funeralnych wyzwaniem organizacyjnym. Bo np. co zrobić choćby z kwiatami? Żałobnicy zwykle składają je wokół trumny w kościele. Co zrobić, gdy ciało po mszy zostanie zabrane do spopielenia? Gdzie zabrać kwiaty, skoro zmarły jeszcze nie ma grobu?

Do tego dochodzi sprawa trumien. Te kremacyjne są z surowego drewna bez metalowych okuć. Kto nie chce wystawić zmarłego tak skromnie, będzie musiał kupić dwie trumny - na mszę i do kremacji. - Myślę, że w wielu parafiach ksiądz pójdzie rodzinom na ustępstwa i zgodzi się, by msza była z urną - uważa dyrektor cmentarza.

Kościół - choć wyżej ceni grzebanie ciał - dopuszcza ich spopielanie. A liczba kremacji w Polsce rośnie. W 2004 r. odbyło się 15 tys. kremacji, dwa lata później - 19,4 tys., w 2007 roku - 22,5 tys. - W 2008 roku działało dziesięć pieców, kremacji było 25,4 tys. Teraz jest 13 pieców, trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych, bo zapotrzebowanie rośnie - wylicza Barbara Zawadzka z Polskiego Stowarzyszenia Kremacyjnego, Administratorów Cmentarzy i Przedsiębiorców Pogrzebowych.

Episkopat sprawą zajął się w czerwcu 2009 r. W dokumencie, który przyjął, czytamy: ''Jeśli ciało zmarłego będzie skremowane, obrzędy pogrzebowe z udziałem rodziny i wspólnoty parafialnej powinny być odprawione przed kremacją (...). Po kremacji urnę należy złożyć w grobie lub w specjalnym kolumbarium, czemu towarzyszyć powinna jedynie najbliższa rodzina''.

Episkopat przedstawił dokument Watykanowi do akceptacji. - Stolica Apostolska go zatwierdziła - mówi ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski. - Są tam ogólne wskazania duszpasterskie co do kremacji, np. to, że obrzędy pogrzebowe powinny się odbyć przed nią, bowiem to ciału zmarłego, a nie prochom oddaje się cześć w czasie liturgii.

 

 

...

12-08-2011 mirek polo

Zakłady Pogrzebowe Opinie

Usługi Pogrzebowe Opinie

Poznaj opinie o zakładach pogrzebowych w Polsce

Zakłady Pogrzebowe w Polsce, Usługi Pogrzebowe w Polsce, Firmy pogrzebowe w Polsce

Dodaj komentarz

Ostatnie opinie firm

Informacje

Nowości

Zarządca cmentarzy komunalnych w Oławie
12-02-2024
Zarządzanie miejskimi nekropoliami w naszej lokalności pozostaje...
14-05-2012
360 kwater jest obecnie nieopłacona. Jeżeli rodziny szybko ...
03-01-2012
USTAWA z dnia 26 maja 2011 r.
Zamiast kremacji - Upłynnianie
08-09-2011
Jedna z brytyjskich firm zainstalowała w domu pogrzebowym n...
Powstanie krematorium zwłok w Bydgoszczy
02-09-2011
Budowa spopielarni zwłok rozpoczęła się w gminie Białe Błota k. ...
Najpierw msza, potem kremacja. Kościół chce zmienić pogrzebowe zwyczaje
12-08-2011
Jeżeli msza pogrzebowa, to ciało ma być w trumnie. Kremować możn...

Pomoc w razie śmierci

OSTATNIO DODANE FIRMY

Memento Mori - Transport zwłok do Polski
Memento Mori to firma z wieloletnim doświadczeniem, specjalizują...
Szczegóły firmy

Dom Pogrzebowy Nadzieja Warszawa
Dom Pogrzebowy Nadzieja w Warszawie to miejsce, gdzie troska, sz...
Szczegóły firmy

Zakład Usług Pogrzebowych Aaron
Zakład usług pogrzebowych Aaron z Bogatyni oferuje: Kompleksowe...
Szczegóły firmy

Zakład Pogrzebowy Wróbel & Syn
Doświadczenie jakie zdobyliśmy w trakcie prowadzania domu pogrze...
Szczegóły firmy

Zakład Pogrzebowy JG24 Sp. zo.o.
CAŁODOBOWY ZAKŁAD POGRZEBOWY JG24 świadczy usługi na najwyższym ...
Szczegóły firmy
Hasło: Kolumbarium

Kolumbarium jest charakterystyczną formą dla rzymskiej i starochrześcijańskiej architektury grobowej (liczne kolumbaria prz...

Jaka jest najskuteczniejsza reklama firmy pogrzebowej

w internecie
w prasie
w okolicach cmentarza
bilbordy
Reklama - Dla mediów - Zasady pisania opini  - Certyfikat - Nota prawna - Regulamin

Usługi Pogrzebowe w Polsce

Domy Pogrzebowe w Polsce- Firmy Pogrzebowe w Polsce - Zakłady Pogrzebowe w Polsce

Portal Pogrzebowy Firmypogrzebowe.info został stworzony szukających usług pogrzebowych na terenie Polski.

Zakłady pogrzebowe Opinie | Firmy pogrzebowe Opnie | Domy Pogrzebowe Opinie

Nasz serwis internetowy powstał z myślą i mając na celu możliwość wymiany opinii o firmach pogrzebowych na terenie Polski. Często zdarza się, że potrzebujemy wskazówki, którą spośród firm pogrzebowych wybrać na terenie Polski. W takich momentach szukamy takich informacji wśród rodziny oraz znajomych. Jeśli nikt z naszego otoczenia nie jest nam w stanie polecić nam firmy pogrzebowej lub kamieniarskiej itp. Niestety musimy kierować się przeczuciem i wybrać firmę w ciemno. W naszym serwisie dajemy konsumentom znalezienia opinii o zakładach pogrzebowych, zakładach kamieniarskich, kwiaciarniach, firmach zajmujących się międzynarodowym transportem zwłok z zagranicy oraz innym firmom związanych z pogrzebami. Nasza działalność ma na celu zarówno ułatwienie dostępu do opinii o polskich firmach, jak też stymulowanie podnoszenia jakości świadczonych przez nie usług. Ogółem firm stosują opinie na własnej stronie internetowej, mając tylko dostęp ich właścicieli lub administratorów stron I publikując tylko te opinie które są dla nich wygodne. My dajemy Państwu możliwość dodania opinii tej pozytywnej i negatywnej. Jeżeli nie znaleźliście Państwo firmy której chcieli byście umieścić opinię prosimy napisać do nas podając nazwę firmy, miasto lub stronę internetową.  

Zakłady Pogrzebowe w Polsce, Usługi Pogrzebowe w Polsce, Firmy pogrzebowe w Polsce, Domy pogrzebowe w Polsce