Jedna z brytyjskich firm zainstalowała w domu pogrzebowym na Florydzie pierwsze komercyjne urządzenie do rozpuszczania zwłok za pomocą alkalicznego roztworu wodorotlenku potasu.
Upłynnianie za pomocą gorącego, alkalicznego roztworu wodorotlenku potasu ma być ekologiczną alternatywą dla kremacji. Trwający od 2,5 do 3 godzin proces zachodzi pod ciśnieniem 10 atmosfer w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Powstały z miękkich tkanek zmarłego roztwór jest sterylny, nie zagraża środowisku, nie zawiera DNA i trafia do ścieku. Kości są rozdrabniane w urządzeniu stosowanym także w krematoriach, a ewentualne metalowe implanty oraz plomby zostają oddzielone. Pierwszy, jeśli tak można go nazwać, pochówek odbędzie się za kilka tygodni.
Podobne instalacje mają wkrótce trafić do innych zakładów pogrzebowych w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy.
Zdaniem producenta, podczas upłynniania wydziela się o jedną trzecią mniej gazów cieplarnianych niż przy kremacji, zużywane jest siedem razy mniej energii i można w prosty sposób całkowicie oddzielić rtęciowy amalgamat ze starych plomb dentystycznych. Rtęć uwalniająca się z amalgamatu podczas kremacji stanowi aż 16 proc. całkowitej emisji rteci w Wielkiej Brytanii - wiele krematoriów musiało zainstalować specjalne filtry.
Zakłady Pogrzebowe w Polsce, Usługi Pogrzebowe w Polsce, Firmy pogrzebowe w Polsce
Dodaj komentarz