Pochodzi od greckiego słowa kata kymbe - blisko jamy, blisko wydrążenia – cmentarz podziemny (starożytny etruski, rzymski, żydowski i starochrześcijański) w postaci nieregularnie rozplanowanego systemu korytarzy biegnących zazwyczaj w kilku kondygnacjach, rozgałęziających się, rozszerzających w komory, wydrążonych głęboko w ziemi.
Po raz pierwszy tego terminu użyli Rzymianie by określić miejsce na ulicy Via Appia, gdzie wydobywano skałę tuf, używaną do budowy umocnień. Miejsce wydobycia znajdowało się niedaleko jamy w której pochowany był Święty Sebastian, stąd miejsce to nazwano katakumbami. Nie był to pierwszy podziemny cmentarz i nie największy, jednak od IX wieku zaczęto używać słowa katakumby dla określenia wszystkich podziemnych cmentarzy.
Pierwsze podziemne cmentarze powstały w Rzymie w okresie od I w. do IV w. Na początku IV wieku w roku 313 wraz z Edyktem mediolańskim skończyły się prześladowania chrześcijan i przestano chować zmarłych w podziemiach. Nie ma przekonywujących podstaw aby twierdzić, że katakumby były miejscem zebrań i schronienia dla pierwszych chrześciajan. Zawsze miały charakter cmentarny[1]. Podziemne korytarze i komory istniały zanim zaczęto chować w nich zmarłych.
Zmarłych chowano w niszach grobowych wzdłuż korytarzy lub w większych komorach, przerobionych na kaplice. Ściany zdobiono freskami, stiukami, marmurem – symbolami związanymi z religią chrześcijańską (ryby, winogrona, ptaki). W V wieku, katakumby stały się miejscem oddawania czci męczennikom i miejscem modlitw. Od VII wieku (za czasów papieża Honoriusza I) rozpoczęto przenosić relikwie do kościołów. Proces ten w połączeniu z grabieżami przyczynił się do licznych zniszczeń.
W średniowieczu o katakumbach zapomniano. Ponowne odkrycie katakumb nastąpiło w 1849 (Giovanni Battista de Rossi).
Nazwa katakumby odnosi się także do grobowców egipskich. Budowane one były (podobnie jak i kolumbaria) w I Okresie Przejściowym i w Średnim Państwie.
AURELIUSZ KRĘPY » Amen zakład pogrzebowy Wrocław, od 1949r.
Zjawiskowe wręcz wyrozumienie i pomoc na każdym etapie działań.A...
Gabi.Z. » amen
Dziękujemy za sprawność organizacyjną i profesjonalizm.Polecamy!...
Gabi.Z. » amen
Dziękujemy za sprawność organizacyjną i profesjonalizm.Polecamy!...
Iza » Pruszyński całodobowe usługi pogrzebowe
Składam serdeczne podziękowania Państwu Pruszyńskim i pracowniko...
Stanislaw Nowak » Amen zakład pogrzebowy Wrocław, od 1949r.
Pomoc,empatia i profesjoonalizm.Przystępne ceny!